dr Gabriela Jankun-DopartStarszy asystent  w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW
17 czerwca
12:00-16:00
Wydział Polonistyki

Krakowskie Przedmieście 26/28

III p, p. 52


Gabriela M. Jankun-Dopart (w publikacjach filmoznawczych Mariola Dopartowa). Absolwentka filmoznawstwa w IFP UJ. Historyk literatury i filmu, scenarzystka. Od 1989 do 2010 roku pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, w latach 2010-2012 adiunkt w Katedrze Kultury Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Laureatka I Nagrody im. Klemensa Szaniawskiego za doktorat obroniony w 1998 roku w ISz PAN, poświęcony związkom kina Agnieszki Holland z kulturą europejską.

Po 2012 roku certyfikowany opiekun i rehabilitant zaburzeń neuropoznawczych w chorobach otępiennych, wolontariusz opieki paliatywnej.

Współpracuje ze studenckim Kołem Scenariuszowym i Kołem Filmowym im. Jolanty Słobodzian, organizując dla studentów Wydziału Polonistyki spotkania z wybitnymi artystami, ludźmi kina, nauczycielami scenariopisarstwa. W ramach cyklu „Film i pytania retoryczne” odbyły się m.in. spotkania z Janem Holoubkiem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim, Michałem Oleszczykiem.


Znajdź mnie na 

Find me onZainteresowania badawcze

Research interest

Wybrane publikacje

Selected publicationsRedaktor i współredaktor prac zbiorowych, najważniejsze: Człowiek z ekranu. Z antropologii postaci filmowej, 2004, współred. Mirosław Przylipiak  i Kino: obiekt uczuć czy przedmiot badań. W dialogu z myślą filmową i twórczością  Rafała Marszałka, 2013, współred. Michał Oleszczyk


Autorka licznych artykułów poświęconych kinu i kulturze medialnej w książkach zbiorowych, w „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, Studiach Filmoznawczych”, na blogu https://dopartowa.wordpress.com/.